16.01.2006
Asukoht: Maroko, Erfoud’i lähistel
Koordinaadid: 31.54713, -4.18729
Teekond: 8028 km
Kraadiklaas: 6°C

El Ahouli

Midelt’ist paarkümmend kilomeetrit põhja jäävad mõned mahajäetud kaevandused (Mibladene ja El Ahouli), kuhu ma tegelikult tahtsin jõuda juba siis, kui amort purunes, kuid olin valel teel. Eile õhtupoolikul asusin esmaabiamordiga teisele katsele ja peale Mibladene’t läks maastik suurepäraseks – mägine kivikõrb, mis läks varsti üle kaljuseks jõeoruks. Üsna ulmeline värk. Suurveega on siit arvatavasti keeruline läbi pääseda, sest vesi on tee ära uhtunud. Praegu oli aga jões vett minimaalselt.
Sattusin sinna liiga hilja õhtul, läks kiiresti pimedaks. Hommikul oli ilm sombune ja polnud enam nii ilus värviline, seega tuleks minna selge ilmaga ja pärastlõunal.

Hommikul sai veidi väikest seitsmekümnendatel mahajäetud El Ahouli kaevandusküla uuritud. Praegu elab seal kandis paar peret, kus saab soovi korral ka (väga lihtsat) öömaja. Hoonetest olid elamute ja tööstusehitiste kõrval olemas ka kino, vabaõhubassein, haigla, kool jms.
Kui vaadata seda pilti teraselt, siis vasakul pool oleva hoone seinal, peaaegu akna ülemise ääre juures on näha pruunid viirud, mis näitavad veetaset. Ehk siis mingil ajal on siin jõetase olnud ca 3 m üle tee pinna. Hoonete alumised uksed ja aknad olid kaetud pommivarjenditest tuttavate paksust metallist luukidega kuid märgid seintel näitasid, et veetase oli siiski veel kõrgem olnud.

Lõuna paiku Midelt’i tagasi jõudes üllatas ilm, sooja 2 kraadi ja lörtsine. Eile, kui amorti vahetasin oli päikeseline ja ca 15.

Võtsin suuna lõunasse Midelt - El Rachidia – Erfoud. Ennem El Racidiat oli sõit väga maaliline, mööda kanjonit. Tuleb tõdeda, et on siiski talv ja ka siin pool Atlast pole soojast haisugi, isegi Erfoud’i kandis, kus maastik hakkab tasaseks kivikõrbeks muutuma on jahe, vihmane ja (väga) tuuline. Aga nägin täna esimesi kaameleid. Märk seegi. Ja majad on vanaaegses stiilis, savilaadsest materjalist. Rohkem on tumeda nahavärviga inimesi näha, ennem olid valdavalt araablased. Täitsa huvitav kontrast, teiselpool mäeahelikku kulgeva eluga, nagu oleks teisel maal.

Suuremad teed Marokos on üsna hea kattega ja siledad, kuigi meie mõistes kitsad ja teepeenraid praktiliselt pole. Sellisel teel töötab jupats asendusamort päris hästi, ei anna tundagi. Samas kehvemal teel tuleb olla hoolikas ja kahjuks ei taha eriti kuhugi piste (umbmäärane kõrberada, mis tavaliselt viib huvitavatesse kohtadesse) peale sellega ronida. :(

Diiselkütuse hind Marokos on ca 7 D liiter (ca 10,5 EEK). Ehk siis polnud Ceutas see kütus odavam midagi, sama hinnaga. Arvatavasti on viimase ajal Marokos hind tõusnud.