15.01.2006
Asukoht: Maroko, Midelt
Koordinaadid: 32.73845, -4.81608
Teekond: 7739 km
Kraadiklaas: 12°C

Broken Arrow

Teisel pool Atlast hakkab (väga lahe) kivikõrb, mis arvatavasti vahelduva eduga läheb üle Saharaks. Öösel oli jube tuul, arvasin, et telk võib kuskilt järgi anda. Sooja ka ehk paar kraadi. Õnneks olen teinud teadusliku avastuse, et tekkide järjekorral on oluline osa sooja hoidmisel. Algselt magasin nii, et paksem tekk all ja õhuke, ühekihiline ning poolläbipaistev Lafuma Canoe magamiskott lahtiselt peal (kahtlaselt külm magamiskott aga käib lahti tekiks). Samas see paksem tekk oli praktiliselt kogu aeg kergelt niiske ja rõske. Kui panna õhuke alla, siis see kuivab kehasoojuse mõjul kiiresti ära ja on palju soojem.

Samas eelmine õhtu, pimeduse varjus, juhtus selline ebameeldiv asi, et teelt ööbimiseks maha sõitmise ajal käis prõks ja Helga parempoolse tagumise amordi varras läks silma juurest pooleks. Alguses ei saanud päris täpselt aru, kas läks pooleks või tuli lihtsalt silm küljest ära, aga hommik tõi siiski selgust. Kuna all on väga head Koni amordid, siis tegelikult ei saagi süüdistada kedagi peale iseenda. Arvatavasti olin ma keeranud ülemise silmamutri (puksid) liiga kõvasti kinni ja kuna sinna said pandud (jäigad) polüuretaanpuksid (mitte Koni omad, mis loksusid kahtlaselt ja tundusid liiga väikesed), siis puksid suure artikulatsiooni all ei andnud piisavalt painduma ja amort lihtsalt murdus ära. Ebameeldiv nüanss on see, et mul pole tagavaraamorte kaasas – uued said alla pandud ja ei pidanud vajalikuks. Öö, nagu arvata võitegi, oli suht ebameeldiv (ilm + amort). :)

Hommik teadupärast on üldiselt ilusam ja targem, päike tuli välja ja puha. Õnnestus saada teele tagasi ja longata kümmekond kilomeetrit Midelt’i, kus eile nägin üsna pädevat autojuppide poodi (neil isegi oli 1 suur peakaitse millist mul vaja on, aga ainult 20-amprine). Poes olid olemas lihtsad Monroe amordid Land Roverile, kuigi mitte Defenderile vaid eelmisele. Prantsuse keelega on nagu on, kulleriga originaalamortide tellimise peale öeldi no. WTF, 800D eest sain 2 amorti (müüdi ainult paarikaupa). :D

Ega’s midagi, tõmbasin ühte rahulikumasse tänavasse, vinnasin Helga üles ja panin uue amordi alla. Probleem muidugi jäi, uus amort on mingi 10 cm lühem. :P See on siis selle eelmise mudeli ja Defenderi vahe. See ühtlasi tähendab seda, et tegu on esmaabiga – amort on kogu aeg täies pikkuses lahti ja töötab ainult ühte pidi, teist pidi käib kolks (mis tähendab seda, et tuleb sõita nii, et ei kolksu). Ega ta arvatavasti pikalt vastu pea kolksutates, kuid mul on õnneks 1 nüüd veel tagavaraks. :)

Täbar on see, et siin pool Atlast pole nagu eriti suuri linnu ka ning teed arvatavasti ka viletsamad (need teed, mis mind huvitavad). Kui kunagi üle Atlase Marrakechi saan, üritan seal uued amordid saada. Kui kohapeal pole, siis tuleb arvatavasti tellida kulleriga.

Amort on tegelikult selline asi, mis võiks ikka reisil tagavaraks kaasas olla. Ja tegelikult oleks sellisel retkel hea, kui on originaaljupid küljes, sest Koni või Bilsteini gaasiamordid on siin ikkagi eksootika ja asendust poest ei saa (neid pole Eestiski vabalt müügil). Kui on originaaljupp, siis kasvõi mingi vana samasuguse ikka saab. Seega võib-olla on mõttekam panna ehtsad LR amordid, pole küll nii mugavad aga reisil lollikindlamad. Samas ma olen nüüd näinud mitmeid kalleid mitte-originaalosi, mis on väidetavalt palju paremad (Polybush puksid, Koni amordid, pidurivoolikud). Samas nendel kõikidel on olnud mingi probleem, et nad on olnud erinevad originaalidest ja mingi kohe aimatavalt viletsam nüanss. See tähendab seda, et edaspidi ma enam ei pane selliseid asju ja läheb kõik originaal või OEM kraam, kiitku teised nii palju kui kulub. Siin on tegelikult üks süüdlane internet, kust leiab lugematul hulgal soovitusi, kui hea mingi asi on. Samas mu enda kogemused on paljudel juhtudel näidanud, et sellist infot ei saa usaldada ja ainus mis maksab, on enda kogemus, sest igal inimesel on erinevad nõudmised. Sama näiteks fotograafias – kui natuke juba tead, mida sa ise tahad ja mõnda asja oskad, siis hakkad aru saama, kui mõttetud igasugused foorumid ja seal jagatavad soovitused on (paljud rääkijad on need, kel omal puudub võrdlusmoment ja siis võimendatakse edasi mida ollakse lugenud teisest foorumist, kui enda kogemust). Samas kui oled alles roheline, nagu mina automaailmas, siis kipud paratamatult uskuma, mida teised räägivad.

Nii see iseõppimine käib. Hea on asja juures muidugi see, et saab auto tsivilisatsiooni ääremail enam-vähem ära testida, siis ehk hiljem vähem muret. Samas on veel paar asja, mida ma algaja automehaanikuna võin olla valesti teinud… ;)

Aga olge mureta… seiklused jätkuvad.

Kohalikud residendid kiitmas head tööd amordi vahetamisel. ;)