Asukoht: Mali, Mopti

Mopti ehk "Today you'll see Africa!"

10.03.2006


Mopti on väike aga elav transiitlinn – ühtlasi nii Niigeri jõesadam kui ka tähtis maanteesõlm, kus ristivad teed nii pealinna kui ka Mali peamistesse turismipiirkondadesse (Djenne, Dogonimaa). Okei, tegelik maanteesõlm jääb küll ca 10 km Moptist eemale, kuid palju inimesi siiski astub Mopti’st (kui linnast keset külasid) ka läbi.

Siin näha Niigeri jõgi ja valik erinevaid vee peal liiklemise vahendeid. Aeg-ajalt hiilib ligi tegelasi, kes pakuvad paadisõitu. Paljudel muidugi endal paati pole vaid loodavad teenida vahendustasu kliendi värbamise eest. Piroogiga tiirutamine maksab umbes 1000-1500 CFA/tund, kuigi saab sõita ka mitmepäevaseid otsi suurema paadiga, näiteks Timbuktu’sse.

See vine, mis taustal näha on, pole udu vaid arvatavasti peen tolm. Viimased päevad, alates Djenne’st, ongi olnud sellised sombused, päikest ja taevast näha pole. Arvatavasti siis Saharast tulev tolm. Kuskilt on meelde jäänud, et Sahara kõrb pidi olema maailma suurim tolmugeneraator. Samas, see tolm pole otseselt tunnetatav ja õhus nähtav, kuna on väga peen.

Auto kallal nokitsev õline mehaanik on üks Aafrika ikoonidest. Pole harv ka juhus näha inimesi ja kaupa peale laaditava auto kallal samal ajal kedagi kangutamas, kõrval maas kas siis (korduvalt keevitatud) kardaan või näiteks… kolvid. See on hea, et masin ennem reisijatevedu üle kontrollitakse… :P Ja transistorraadio on ka siin kandis kõva asi—võib juhtuda, et ma tahan endale ka ühte isendit saada. Helga raadioga on see häda, et sellega ei saa manuaalselt tuunida ja automaatotsing ei leia eriti midagi, kuna levi on nõrk. Saksa mootorrattamehel oli mingi väike manuaalne Sony imeraadio, mis võttis igasuguseid, ka inglisekeelseid jaamu välja (kui mul oli null)—selline olekski abiks, kuigi siin on müügil vaid Sonic’ud ja muu sarnane eksootika, milliste fänn ma eriti pole… :)

Reisijuht hoiatab, et Mopti on kuulus igasuguste ebameeldivate teenusepakkujate poolest aga ei tundunud, et asi oleks olnud hullem, kui mujal sarnastes kohates. Pigem olid need tüübid siin isegi suhteliselt normaalsed, said valdavalt aru, et “ei” on ka vastus ja olid sõbralikud. Samas ühe tüübiga, kes tuli (viletsasse) kämpingusse Mali muusikaga (piraat) CD-sid pakkuma (5000 CFA), tekkis lõpuks arusaamatus, kui ta (idioot) arvas, et ma ta plaadid oma läptoppi salaja ära rippisin, kuigi ma tegelikult ainult kuulasin (paari lugu) tema juuresolekul. Ütlesin talle, et tahaks osta originaale aga neid tal polnud kuskilt võtta. Vaene mees muidugi üritas mulle alguses selgitada, et need ongi originaalid (viitas hologrammile, mis oli plaadiümbrisel, kuigi see oli ka kopeeritud koos ümbrisega); välismaalased olevat ka ta käest ennem ostnud; siis rääkis, et need on sama head kui originaalid, kuna musa on sama; siis väitis, et nad maksavad piraatplaatide müümise eest iga kuu 50 tuhat autoritele, ja kui ma ikka osta ei tahtnud ja plaadid tagasi andsin, siis lubas mulle terve Aafrika kaagid kallale saata ("Today you’ll see Africa!"). Veel hetk ennem lubas mulle politseinikust sõbra kallale saata… :)

Sõitsingi igaks juhuks kähku Timbuktu suunas minema… :P

Arvestades seda, et väljaspool suuri linnu liigub väga vähe autosid on õnnetusi siiski palju näha. Arvatavasti seesama mehaaniline probleem, ehk siis kohati sõidetakse täislogude autodega. Mõnel autol on sillad nii “reguleeritud”, et esi- ja tagaosa on omavahel pool meetrit nihkes. Ja muidugi peaga mõeldakse Aafrikas üldse vähe(m). Või peaks ütlema – harva? :)