Asukoht: Mali, Mopti
Koordinaadid: 14.49708, -4.19785
Kraadiklaas: 34°C

I see people

08.03.2006


Djenne on maailmakuulus savimudast müstifikatsioonküla, mida kroonib eriline müsifikatsioonmošee. Enamik maju on ehitatud lihtsatest päikese käes kuivanud mudatellistest ja siis vedela mögaga üle silutud (paljaste kätega). Kogu ehituse juures kasutatakse vaid mõnda üksikut tööriista ja kõik on väga lihtne, savi võetakse samast küla ümbert ning eeslitega transporditakse kohale.

Mošee on muidugi väga omapärane ja kaunis, kuid mittemoslemid üldiselt sinna sisse ei pääse (nagu ka teistesse mošeedesse). Aga millegipärast mulle meeldib seda pildi pealt rohkem vaadata, kui päriselt – kuidagi rahulikum, aeg nagu seisab ja keegi ei tülita sind. Muide, esikülg on päikese käes ainult hommikul, siis kui mina tahaks veel veidi tukastada. ;)

See pilt on tehtud eelmise päeva, esmaspäeva õhtul. Esmaspäev on siin kandis turupäev, ehk siis suurematesse keskustesse sõidetakse ümberkaudsetest küladest (eeslitega) kokku—ostma, müüma ja vahetama. Djenne on ka selline keskus ja siin oli kogu mošee esine plats ja keskus kauplemist täis. Kuigi guidebook soovitab ka kindlasti olla kohal esmaspäeval, et seda kauplemist kogeda, siis ma ei leidnud, et see oleks olnud väga huvitav turg, mis oleks palju juurde andnud. Pigem meeldis mulle järgmine päev, kui linn oli rahvast tühi ja meeleolu rahulikum. Siinne turg on üldse suhteliselt igav võrreldes paljude teiste piirkondadega – vähe kaupa ja vähe värve.

Siin on näha, kuidas neid savitelliseid tehakse – mudaugus tambitakse jalgadega see savimuda parajaks püdelaks, siis tambitakse sisse veel mingit õlgedelaadset rohtu, et paremini seoks ja siis kätega võetakse see mudasegu ja mätsitakse puust neljakandilisse raami, mis on lihtsalt maa peal. Nüüd kui raam üles tõsta, siis jääbki maapinnale kandiline savikäkk, mis kuivab päikese käes paari päevaga kõvaks. See toigas, mis saviaugust paistab, on kohalik universaaltööriist, ehk siis kirve ja kõbla hübriid (tugev tera on varrega risti, nagu vihatud kolmnurkne TPL-i kõbla). See ongi põhiline Mali töövahend, ükskõik mida on vaja teha. :) Ehk siis sellega saab nii metsas puid raiuda, kui teha enamikke põllutöid.

Kuna need savitellised pole põletatud, siis lausvihma käes muutub see kraam (ehk siis majad) uuesti vedelaks. :) Seega peale vihmaperioodi tuleb nende ja ka suure mošee fassaad uuesti üle mätsida, millega pidavat olema ametis terve küla elanikud.

Aafrika reaalsus – samast saviaugust õnnestus poistel ka veidi supipõhja ammutada.Kõik näib muidugi hea ja ilus, eriti pildi pealt, aga… mulle tundus Djenne inimdimensioon kuidagi ängistav, ebasõbralik. Vaimselt alaarenenud koht. Arvatavasti kannatab seda turismi arvele kirjutada. Kuid see pole vabandus…

* * *

Paar “eneseväljenduse kriisist” ehmunud lugejat on saatnud toetuskirju – tänan, kuigi vahel on lihtsalt vaja veidi puhata, seedimiseks. :)