Asukoht: Burkina Faso, Ouagadougou
Kraadiklaas: 41°C

Asjaajamine pealinnas

22.03.2006


Olen nüüd paar päevakest veetnud Burkina pealinnas Ouagadougou’s, mis millegi erilisega silma ei paista (nimega vist kindlasti, vähemalt pole see selline pealinnanimi, mis pidevalt uudistest läbi kumaks ja ausalt öeldes kui keegi oleks seda mu käest kuu aega tagasi küsinud, siis ma arvatavasti poleks osanud vastatagi). Võib-olla sellega, et siin on püüdlikke tegelasi, kes müüvad tänaval telefonikaarte, ajalehti, püksirihmu, plätusid ja mis iganes kraami ehk kõvasti rohkem kui väiksemates kohtades, võib isegi öelda, et palju-palju. Eriti telefonikaartide müüjaid. Mis on tegelikult positiivne nähtus lihtsalt niisama “laps seljas” vegeteerivate ja raha kerjavate eitede kõrval, kuigi arvatavasti paljud nendest ei teeni päeva jooksul suurt midagi. Aga nad vähemalt üritavad.

Ilm on kuum – ei usugi, aga kohati üle 40-ne. See “ei usugi” tähendab seda, et ei tundugi nii kuum, kuna õnneks on õhuniiskus väike. Ehk siis tegelikult kannatab täitsa olla, kui just erilist füüsilist ponnistust ei arenda… Aga see õhuniiskus arvatavasti suureneb lõuna pool, mis on ikkagi paha uudis, seest seni on täitsa hea olla olnud…

Olen siin veidi asju ajanud—kõigepealt üritasin DHL-i kontorist saada kätte ühte minu nimele Eestist tulnud saadetist, mis osutus veits keerulisemaks, kui arvata võis. Asi jäi tolli kinni ja tuli sinna ise järele minna, seal uurida Burkina perversset impordimaksusüsteemi (inglise keelt eriti keegi ei räägi) ja siis lasta ikkagi DHL-i kaudu see maksustamine teha, sest siis on vähemalt lootus, et ülikõvasti tünni ei saa. Arve peal on 8 rida erinevaid makse, mis teeb kokku ligi 50% saadetise väärtusest (kauba väärtus + DHL-i kirves saatekulu). Ehk siis jube maksukoormus, peale mida enam eriti ei imesta, et miks siin mõned asjad nii kallid on. Arusaamatuks jääb see, mida riik sellega taotleb, et niigi olematut majandust niimoodi piinab, aga arvatavasti see on osa Aafrika reaalsusest… Ah soo, DHL-ile pidin ka veel paki lunastamise, või õigemini saabumise eest 10000 maksma. Ehk siis kõigepealt maksad ja siis saad oma saadetise paberid…

Autokindlustuse tegin ka uue, ehk siis pikendasin seda praktiliselt kogu Lääne-Aafrikat katvat pruuni kaarti. Kui Malis tuli maksta 30 päeva eest 110 eurot (vist oli nii), mis tundus kahtlaselt kallis, siis siin sama kompanii kaudu tuli enam-vähem poole odavam. Arvatavasti sain Malis tünga sellega ja võib-olla ka siin, sest üsna kõhedust tekitav on vaadata, kuidas ametnikud kalkulaatoriga ümber käivad – põhimõtteliselt opereeritakse suurusjärkudega, poolumbes, eriti ei kontrollita oma arvutusi, küsimise peale tehakse mingi kiire arvutus, et näha umbkaudset hinda ja hiljem see kirjutataksegi päris numbriks, raha pannakse näiteks taskusse ja kui mingi paberi saad, kus on summa peal, siis oled õnnega koos.

Ghana viisa õnnestus suht valutult ära teha, kuigi kätte sain alles ülejärgmisel päeval (arvatavasti siiski võimalik saada ka järgmisel, kui ilusti küsida). Vaja oli 4 dokumendipilti ja 15000 CFA-d. Hüppasin Nigeeria saatkonnast ka läbi, see oli samas läheduses, kuid seal soovitati siiski Beninis (kui viimases maas ennem Nigeeriat) üritada. Samas Beninist siiski ei pruugi välismaalased saada, seega ehk üritan ehk Ghanas ja Togos ka. Nigeeria viisat on välismaalastel väidetavalt (RG ja LP) veidi keeruline saada mujalt, kui omal maal asuvast esindusest.

Siis käisin veel turismiministeeriumis küsimas sellist asja, nagu fotoluba, mis on RG andmetel Burkinas vajalik, kui tahad pildistada. Selgus, et õnneks on selline mõttetus siiski viimastel aastatel kaotatud ja pole enam kohustuslik.

Samas kõige sellega mu suhted ametnikega ei piirdunud, kuna usinad munitsipaalpolitseinikud arvasid, et ma sõitsin punase fooritule alt läbi ning võtsid mu juhiloa ära ja andsid asemelt mingi kviitungi, millega ma siis pean minema jaoskonda trahvi maksma (kus täpselt jaoskond asub on seni veel selgusetu) ja sealt saan loodetavasti siis loa tagasi. Jäi mulje, et koha peal oleks saanud ka asi illegaalselt ära lahendatud (3000 CFA) aga ei taha innustada selliseid, seega maksan pigem ametlikult (ja rohkem). Kas ma ka tegelikult punase tule alt läbi sõitsin on küsitav, sest tahtlikult kindlasti mitte – pigem oli asi nii, et sõitsin rohelise ajal ristmikule, et vasakule pöörata, aga kuna mõned tulid vastu siis jäin seisma, et nad läbi lasta ja selle ajaga läks arvatavasti punaseks…


Siin pealinna low end hotellis kohtasin kahte Poola tšekisti, kes sättisid just lennukiga Pariisi kaudu (odavad piletid) koju sõitma. Nemad tulid ka mingi 3 kuud tagasi, 3500-eurose vana Nissan Patrol’iga, mis neil õnnestus siin pärast 10-päevast koinimist 1500-ga maha müüa (siin ongi see häda, et paljud ujuvad ligi, et müü auto ära, aga reaalselt ei taha keegi selle eest õiglast hinda maksta). Poolakate reis muidugi olevat olnud suhteliselt õline, sest nende parsa mootor jooksis kokku, kuna jahutusvedelik sattus imelikul kombel ühte silindrisse, mille peale mootor deformeerus. :) 800 euro eest said nad uue (vana) mootori. See muidugi polnud veel kõik, pidurid olid neil katki läinud 3 korda. See karvasem tüüp oli eelmine aasta käinud edukalt Malis, Niva’ga.
Pildil on aga näha nende tontide dokumendipildid. Üle pika aja ma lihtsalt naersin kõht kõveras, kuna need ikka tundusid mulle nii faking koomilised. Tegid nad need muidugi ka ise, kodus. Ja keegi Aafrikas ei kobisenud, et vale nurga all võetud või midagi… :)
Ah soo, need tüübid ikka annavad jätkuvalt kõneainet. Nimelt see kiilakas, kes praeguseks oli paras habemik (ja kes näeb pildil palju parem välja kui tegelikkuses), kaotas Togos oma passi ja reisib mingi paberilehega, mille teisele küljele on keebitud viisad. Ja ta olevat Togos ka naise võtnud! Nagu ei usugi seda asja aga asi ikka täitsa tõsine, novembris läheb Togosse tagasi ja viib muti Poola minema! :P


Siin näha Malis ja Burkinas populaarne kodukeedetud magus hibiskusejook, mida võib tänavalt osta (25 või 50 CFA). Täitsa hea kraam, külmalt, jää on sees. Jood nii, et hammustad kotil nurga küljest ära ja siis imed (mille tulemusena jääb pihku tühi kott (ka pildil))...  :)

Homme õhtupoolikul sõidan siit arvatavasti edasi – ei teagi praegu, kas ida või lääne poole… :)