19.03.2006
Asukoht: Burkina Faso, ~ Tuguri
Koordinaadid: 13.29290, -0.61339
Kraadiklaas: 35°C

Burkina

Ouahigouya – Djibo – Gorom – Dori – Bani

Esmamulje Burkina Fasost (Maliga võrreldes) on see, et infrastruktuur on arenenum, kaupa on rohkem ("rohkem", mitte “palju") ja kogu värk on veidi “läänelikum” – viimase alla käib ka see, et näha on ööklubisid ja joomakohti, mida Malis ja Mauritaanias polnud. Ei tea, kust oli minul tekkinud ettekujutus, et Mali on edukam riik, kui näiteks Mauritaania või Burkina Faso. Arvatavasti mingi guidebook‘i baasil. Reaalsus on see, et mulle näib Mali neist mõlemast vaesem ja põduram. Selle peale uurisin veidi Encartat ka ja sealt ongi enam-vähem näha, et Mali on neist vaeseim ja ka turiste käib Burkinas 1,5 korda rohkem.

Tšekime siis vahelduseks toidukorvi üle! :) Kohe esimeses linnas degusteerisin kodukootud jogurtit (350 CFA)—täitsa hea, umbes nagu vaniljejogurt, kuigi suhu tekkis progresseeruvalt mingi imelik rasvakiht. Siis õnnestus veel osta mett (1000 CFA) – Malis oli seda ainult pealinnas ja veel paaris suuremas kohas, väiksemates linnades paraku mitmed poodnikud ei teadnudki, mis asi on mesi, kuigi kirjutasin selle neile prantsuse keeles paberile. Mali mesi oli ka päris hea, hapukas, aga see Burkina mesi on väga huvitav, meenutab meki ja oleku poolest kuivatatud puuviljadest tehtud kisselli, mustade ploomidega. Aga võib-olla on siiski mesi. :) Mõlemad tooted on mingis kahtlases tugevas pudelis, mis pole mitte esimest korda kasutuses (ja parem ongi, kui ma ei tea, mis nende sees ennem oli)... ;) Siis veel “BEST” maasikamoos, Egiptuse päritolu (900 CFA)—üllatavalt hea, mul siin vahepeal on olnud kehvemaid (mingi Belgia keemiamoos ja üks Prantsuse oma ja üks datlidžemm Malaisiast). See vist pole uudis, et Aafrikasse saadetakse palju saasta keemiat ja selle hind siin on kirves. NIDO piimapulber, minu uus sõber Malist (1800 CFA, saab kolme liitri ligi piima teha). Malis praktiliselt vedelat piima müügil pole, kui on, siis peamiselt Prantsusmaalt toodud igavesti säilivat (1400 CFA/liiter). Heast piimapulbrist saab üllatavalt normaalse piima(asendaja) – ma polegi ennem seda praktiseerinud, kuna vanast ajast oli meeles, et tuleb kehv. Aga matkal hea mugav kasutada, võtab vähe ruumi ja ei rikne kiiresti. Siis veel igavesti säilivat määrdejuustu (650 CFA) – see vist pole tegelikult eriti tervislik asi aga arengumaailm on seda täis.

Täna juhtus selline üllatus, et nägin ühes külas tee ääres müügil mangosid, pidurdasin, ja kui auto seisma jäi, siis olin jõudnud hoopis arbuusideni! :) Võtsin ka ühe (250 CFA)—tundub, et puu- ja köögiviljaga hakkab asi paranema. Eile sain häid suuri porgandeid (100 CFA kimp).

Sõitsin sellisesse kohta nagu Gorom-Gorom mida on RG-s promotud kui suurt turukeskust, kuhu tuleb ümbruskonnast ja kaugemaltki kokku palju karvaseid ja sulelisi, aga täiega igav ja tühi koht oli. Polnud küll turupäev ka aga ikka oli igav. :) Selle eest jälle üllatas Bani, mis jäi tagasi tulles teele. RG mainib seda vaid ühe lausega ja mitte eriti entusiastlikult aga mu meelest üks huvitavam koht üle pika aja – mitmed erinevad savimošeed, mõned neist maha jäetud.

Bani külas oli hotell ka olemas, seega tasub ka bussiga tulijatel seal peatus teha küll. :)

Siin on aga näha, milline võib olla ühte küla läbiv väike tee. Ehk siis ajab segadusse, kuhu peaks sõitma, sest pole ju loogiline, et autotee läheb selle puu alt läbi aga täpselt nii see on. Kuna siin mõni üksik auto sõidab, siis paljudel juhtudel polegi autode jälgi näha, seega võib tekkida väike segadus, et kas oled ikka õigel teel. Lisaks veel suurem tee hajub mõnes külas kitsasteks tänavateks, kus nagu ei sõidetagi ja siis teisel pool küla koguneb jälle uuesti suure(ma)ks – ühte kindlat küla läbivat peatänavat nagu polegi.

* * *

Hiinlased arvatavasti armastavad Aafrikat, sest enamus kaupa siin on Hiinast pärit.