Asukoht: Mali, Bandiagara - Bankass
Koordinaadid: 14.17677, -3.76542
Kraadiklaas: 36°C

Puust tissid ja muudki

16.03.2006


Bandiagara platoo ümbruses elavad dogonid, kes on ühed mitmest Malis elavast etnilisest grupist. Nende just platoo jalamile ehitatud külad on unikaalsed, seepärast on need ka üks peamisi Mali turismimagneteid. Vaatamata sellele ei leidnud ma motivatsiooni mõnda sellisesse müstifikatsioonkülla sisse tungida – ei taha niisama turistina sinna vahtima minna. Tegelikult on see tunne mul üldine, et raske on lambist minna mingisugusesse suhteliselt suletud kommuuni (isegi suvaline lihtne küla), eriti veel valge turistina, ja seal niisama ringi vahtida. Esiteks valmistab see kohalikele ebamugavust ja teiseks oled sa ise kogu aeg kõrgendatud tähelepanu all, mis teeb endal olemise ebameeldivaks. Lisaks veel keelebarjäär ning minu huvi mitte eriti verbaalselt suhelda, vaid jälgida. Raske on olla, kui kogu aeg vahitakse iga su liigutust ja kari lapsi on ümber. Rääkides veel sellisest tähelepanust, siis üsna ebamugav on hommikul leida kolm uudishimulikku (ja poolnäljas) nägu juba auto läheduses ootamas, et millal sa ärkad. Loomulikult on neile huvitav kuidas sa ennast pesed, mida sööd ja kuidas situd—aga kuidas sa ütled neile, et minge minema, kui sa käid ise samamoodi nende elu vahtimas? Ehk siis kohalikke huvitavad sinu asjad ja tegemised sama palju, kui nende omad meid, seega on neil õigus vahtida meid samamoodi, kui meie vahime neid. Ja ei imestagi enam, miks kohati inimesed ei tundu järjekordset bussitäit turiste nähes eriti sõbralikud…

Ehk siis—ei ole pilte. Aga lööge Google’isse sisse “dogon” ja arvatavasti tuleb sealt huvitavat materjali küll ja veel. Ja “tellem” võib anda otsingule lisaväärtust. :)


Aga dogonid nikerdavad huvitavaid asju—võiks isegi öelda, et suurepäraseid (Malis on üldse palju huvitavat kraami). Arvatavasti on puunikerdamise kõrghooaeg siin möödas ja uuemal ajal pole nikerdatud aidauks enam nii tähtis kui vanasti, aga sellegipoolest on näha veel piisavalt vanu ja väga kenasid nikerdisi (nii uksi kui ka igasuguseid kujusid, toole jms. värki). Igal dogoni majapidamisel on pisike savist ait, rohkem nagu suur kapp, millel on ees väike puust uks. Vanemal ajal olid need uksed uhkelt nikerdatud, nüüd pole see vist enam nii tähtis.

Siin on näha nii suuremad uksed kui ka all pildil väike aidauks. Väga maalähedane värk, kujutatud peamiselt loomi, vett, inimesi. Kõik see pidi kaitsma aidas olevat kraami ja igal sümbolil on tegelikult kindel tähendus. Tissid on ka au sees (ülemisel pildil) ja sagedasti kasutatud (motiiv). :)

Siinkohal tuleb mainida, et sooritasin impulsiivse ostu 2 vana aidaukse näol (umbes 50x70 cm). Algselt tahtsin osta ainult ühte, kuigi mõlemad olid huvitavad, aga lõpuks langes teise hind kolmandiku peale esimese omast, mis sundis seda ka ära ostma (mis muidugi näitas ka seda, et maksin esimese eest liiga palju, aga meeldivate asjade eest pole kahju maksta). Nüüd hiljem mõtlen, et oh seda ahnust küll! Lisaks veel ka logistiline probleem… :)


Bandiagara’s kompisin taas kohalikku kööki – kuskus ja kaste (mis seal oli – sitket loomaliha, oakaunad, porgandit ja tomatit vist, 2250 CFA) ning õlu (500 CFA). Maitse oli hea, üle tüki aja vist parim asi. See oli siis restoranis, päris tänaval on Malis suht vähe söögipoolist ja kui on, siis kogu setup ei ärata eriti usaldust – kuskilt tuuakse vanade päevinäinud plastmassist pahtli- ja värviämbritega poolfabrikaate ja siis mingi osa keedetakse samas juurde. Vanad kilekotid, millest mõned leitakse tänavalt, on muidugi ka (korduvalt) kasutuses nii toidu säilitamisel kui serveerimisel. Kõrvale saab rüübata näiteks… jõevett. :P

Siesta. Siit võib aimata, et Darwin’i teoorial võib isegi tõepõhi all olla… :)

Mõtlesin poistele meelehead teha ja klõpsisin nende pealekäimisel pildi, pärast mida ilmus mingi veidi vanem tüüp, kes selgitas, et nüüd tuleb maksta 500 raha pildistamise eest. Üritasin küll selgitada aga ei midagi, seega ostsin poistele (ja endale) 25 CFA eest ühe suure suutäie kilekotis müüdavat külma kodukootud hibiskusejooki, millega nad näisid nii rahul olema, et preemiaks jälitasid mind veel mõnda aega… :)