Asukoht: Maroko, Chefchaouen
Koordinaadid: 35.16952, -5.27037
Kraadiklaas: 8°C

Oued Laou - El Jebha - Chefchaouen

Mõni aeg peale starti salapäraselt platvormööbimispaigalt ilmnes, et mõned auto elektriseadmed ei tööta. Põhiliselt need, mis ma olin ise juurde häkkinud (GPS, inverter, teine sigaretisüütaja pesa). Väike uuring näitas, et üks peakaitse on läbi. See oli siis see sirin, mis käis kui ma “ohvitserile” hommikul oma joodist tahtsin demonstreerida. Paistab, et kiiruga ja ähmisena pistikut kokku keerates olid selles arvatavasti juhtmed kokku läinud ja lühis tekkinud (jube viletsa disainiga pistik, sai juba mainitud). Läbi oli seega põlenud üks suur AUX peakaitse, mis asub mootoriruumis, mitte need väikesed, mis on salongis. See näitas ilusti kätte ka probleemi, et ma polnud konditsioneerile mõeldud pistikust oma seadmetele voolu võttes pannud sinna kaitset juurde, kuna arvasin, et sinna tuleb vool juba läbi (mõne) salongikaitsme. Seega tuleb sinna vahele kaitse juurde kompunnida, sest neid väikseid kaitsmeid on kergem vahetada. Ma ei teagi, kust ma uue suure kaitsme saan, pole neid ise poes müügil näinudki (samasugune nagu need värvilised kandilise U kujulised, aga ca 4 cm lai). Aga siin Defender’eid liigub palju, kuskilt ikka saab. Neid suuri oleks tulnud ka varuosadena kaasa võtta, aga ma polnud ennem nende olemasolust teadlikki (heh, ma võtsin spetsiaalselt kaasa eesti keele õigekirja raamatu, et õpin ka veidi aga see on autos kohvris, seega ei saagi nüüd aru, kas on “teadlikki” või “teadlikgi” :).

Douche ehk dušš. Mingis külas nägin sellist silti ja kuna (millal saigi korralikumalt sooja veega pesta, Hispaanias 2 € eest?) see tekitas minus positiivset huvi, siis 10 D eest (turistihind loomulikult) sain ennast spetsiaalses duššimajas puhtaks küürida. Seal vist oli oma vanaaegset 20 kabiini, kivist, ja keraamiliste plaatidega kaetud. Päris huvitav kogemus. Sihuke asi annab tugeva positiivse laengu. :)

Siis tekkis mul himu vaadata Helga õlitaset ja ehmatasin, et see oli väga madal. Kuigi mul õli ei tilgu mootorist (panin õlivanni ennem reisi uuesti tihendajaga alla, ennem sealt lekkis), oli õli kahtlaselt ära kadunud. Proovisin leida tasasemat kohta, äkki auto mingi kalde all aga suurt lootust ei tulnud sealtki. Kuigi mul õli oli kaasas, et hakanud ma peale valama, kuna nagunii oleks lähiajal tulnud vahetus teha. Seega lähimas suuremas külas, Oued Laou’s, leidsin ühe garaaži, kus mehed oma lõbuks lasid mul veidi toimetada, ning varsti oligi Helgas uus õli sees ja uus filter küljes. Ma peangi hakkama vahetama umbes 7500 km järel või sagedamini, kui tingimused rasked ja tolmune. Õli kadumise seisukohast on mul ainult 1 hüpotees, et Saksamaal magasin autos ja kuna oli külm, siis mul mootor tuksus tühikäigul pool ööd, et sooja puhuda. Hommikul tuli tagant natuke aega jubedat valget suitsu, mõni nagunii arvas, et masin põleb. Et kas see võis kuidagi õli põletada? Mõni autoasjatundja võiks mulle mailida.

Positiivne on see, läbi selliste intsidentide saab palju targemaks (ma olen ju tegelikult autovõhik, alles viimasel ajal uurisin üht-teist). Isa ja ema on nagunii šoki äärel seda lugedes aga noh, pole mõtet liigselt muretseda. Eks alguses ikka üht teist juhtub ja vaja oludele kohandada. Hea on see, et mul on tööriistad ja värgid enamikus olemas, nii et saab hakkama. :)


Teekond mööda rannikut marsruudil Ceuta - El Jebha on väga maaliline. Kitsas sinkavonka tee mägisel maastikul mere kaldal. Vähe liiklust. Kui päike paistab, siis on ilm soe, 15 ja enam varjus. Samas öösel kisub lahedaks, alla 10-ne.

Taas ükskord tee ääres peatudes, et alla mere poole kiigata, kuulsin kedagi kõvasti vilet puhumas. Vaatan ringi, eemal säravvalgeks lubjatud peldikulaadse putka juures sõdur vilistab ja vehib kätega. Ah soo, on aeg edasi sõita. Ja neid putkasid tuli veel ja veel—tundub, et tegu on piirivalvuritega. Ei nad taha vist, et nende (piiri?) läheduses majandatakse fotoaparaatide (ja toidukorvide)ga.

Mis üldse puutub Maroko kõrgematesse sõjaväelastesse ja politseinikesse, siis nad on väga soliidselt ning puhtalt riides, käivad väärikal ilmel ringi ja ilmselgelt on kõrgelt hinnatud ning naudivad ise seda positsiooni. Näiteks politsei kõrgem ametnik on koos ridapolitseinikega tee ääres, siis millegipärast tekib mul ülemat vaadates assotsiatsioon Hitleri ohvitseridega - ehk siis mängivat härrat. :)


Varahommikul päikesetõusu ajal El Jebha lähistel, maanteest veidi eemal ööbimas. Öösel on jahedavõitu, tahaks sooja… :)


Rif mäestik, El Jebha ja Ketama vahel. Kõrgus küündis kuhugi 1000 meetri kanti. Ilm läks külmaks ja tuuliseks.

Appi! Kuskil 1500 meetri peal oli ilm päris kole, temperatuur 2 kraadi, kõva tuul, lörts ja nähtavus 20 meetrit. Kurat, äkki teil on seal soojem?! :P Huvitavamaks teeb asjaolu, et osadel kohalikel pole autolaternates pirne ja need kellel on, kasutavad tulesid ainult kurvides (sääst?).Aga õnneks neid massudus ilma tuledeta sõitjaid on alla poole. ;) Teisalt on mõned romudega sõitjad sellised, kes ronivad salaja välja pimedusekatte varjus - siis politsei ehk ei näe, et neil tulesid pole. :)

Kuna Rough Guide nimetas Chefchaouen’i kõige ilusamaks väikeseks Maroko linnaks, siis olen ma nüüd pärastlõunast saati siin. Kahjuks on ilm jätkuvalt vihmane ja ei tundu eriti ilusat siin midagi (päikese käes kindlasti ehk on). Sooja on umbes 6 kraadi, samapalju lihtsas hotellitoas (60 D), millel on betoonlagi, marmorpõrand, keraamilisest plaadist seinad (külm kivi), kütet ei ole rääkimata soojast veest. Mul on seljas praktiliselt kõik mu kihid: T-särk, pikk soe alussärk, mingi kõrge kaelusega pusa, fliis ja voodrita jope ning pikad soojad “kerged karupüksid” tavaliste all, ja ikka on külm ning rõske. Toas ma mõtlen, suust tuleb auru (just puhun veidi illustratiivselt ;). Praegu on siin talv ja nagu näha, annab tunda, eriti mägedes. Ei tahaks mõeldagi, mis võiks veel Atlase mäestikus olla, kus kõrgused üle 3000-nde meetri. Seega tuleb teha plaan nimega “Soe Aafrika”, ehk siis selline asi, et pean sõitma kiiremas korras lõuna poole ja (siia) mägedesse mitte ronima. Kuigi siin on väga huvitav, tahaks ma siiski sooja ja mul polegi üldse talvevarustust kaasas (ei riideid ega ööbimiseks). Siin pesu pesemise plaan tuli ka maha matta, ebameeldivad tingimused.

Homme hommikul üritan siis selle jutukese tagant järele üles sokutada, siin Chefchaouen’is on paar internetiurgast täitsa olemas. Teen ka veebilehel paar muudatust, ehk saab siis hakata korrapärasemalt raporteerima, seni on asi veidi nutune olnud.

P.S. Nyyd hommikul selgus imetabane asi, et koridoris asuvas vannitoas on kuuma vett. Tapselt see, mida vaja, sest hotell nagu hakkaski ara kylmuma. ;) Ka selgus selle k6leduse p6hjus—6huniiskus on vaga k6rge.