Asukoht: Benin, ~ Dassa
Koordinaadid: 7.71876, 2.25457
Teekond: 22363 km
Kraadiklaas: 35°C

Mais (rikutud)

24.04.2006


Kui tänaval ei viitsi klõpsida, siis ongi paras aeg võtta välja pass ja uurida seda. ;) Siin näha Togo (tagant järele) ja Benini (transiit) viisa, mõlemad pärit ühest piiripunktist.

Aga sihuke farmerite gäng passis hommikul kella 6-st auto lähemas ja kaugemas ümbruses. Kuna nad ära ka ei tahtnud minna, siis pidin ennast telgist välja ajama. Üks vanem tont astus ligi, tegi alandlikult tere, rõõmus nägu peas. Vaatasin juba, et niisama tüüpilised (välismaalase)uudistajad, kui toodi kohale inglise keelt oskav tüüp (heledas kostüümis), kes selgitas, et ma olevat oma auto ajanud (nende väärtuslikule) maisipõllule ja tallanud maisi ära. No mida, ma veel õhtul nägin ekstra vaeva, et leida mingi ilma põlluta raiesmik—aga ei, pidavat olema mais! Nojah, siin on põllud puhas kirvetöö, ega mingeid sirgeid ridu kuskil pole, et aru saada, kas on põld või niisama umbe kasvanud plats… Aga tõlk muidugi teatas ka kohe, et väikese kaduu peaksin omanikule (oranži mütsiga) andma, siis oleks probleem nagu lahendatud. Näiteks 5000 CFA-d oleks hea küll. Ei hakanud pikemalt vaidlema, andsin raha ära ja probleem vist lahenes (selle raha eest peaks tegelikult saama siin mitu sellist probleemi lahendatud). Tõlk muidugi tahtis aadressi ka saada, et hakkab minuga kirjavahetust pidama. Ütlesin, et maksku 5000, siis saab… Selle peale küsis telefoninumbrit, et hakkab mulle üsna tihti helistama, ta olevat lähedal asuva kooli direktor ja hea meelega tuleks Euroopasse külla… :P

Lugupeetud põllumehed, vaatame nüüd kõik koos selle kõnealuse maisipõllu uuesti üle… Mingid libled seal umbrohu ja kändude vahel tõesti olid, umbes üks ruutmeetri peal. Loodetavasti siis mu rahaline panus aitab Aafrika Näljahäda tõhusamalt peletada, kui see maisipõld… :P

Pildike Abomey’st – silt reklaamib juuksurit. Sarnaseid silte on palju, seni nähtu baasil on meestejuuksuri amet populaarseim ettevõtluse vorm Aafrikas. Igal tänaval on mitu juukselõikusurgast.

Käisin ise ka juuksuris ära ükspäev, juhtus see küll Cotonou’s. Kõige pisemasse urkasse tervislikel põhjustel ei kippunud, läksin nö korralikku salongi, mida ehk on vaid suurlinnades. Tädi, salongi omanik, paistis olema kohalik proff aga valge inimese juuksed on neegri omast piisavalt erinevad, seega pidin teda kohati veidi õpetama, haarates kammi ja käärid enda kätte. :P Ja soengud on ka täitsa erinevad—ta otsis välja kulunud välismaised valgete inimestega klantsajakirjad ja siis näitas mulle pilte, millist soengut ma tahan. Tahtsin lihtsalt lühikeseks lõigata… :)

Veel üks juukselõikusmüstifikatsioon. Keegi vist müüb oma juuksuritöökoja sisustust (ja tulematerjali). :) Siit oleks ehk parema pildi saanud aga ei hakanud koha peal pikemalt majandama, sest kohe-kohe oleks nagunii ilmunud keegi raha nõutama… :)

Abomey on üsna veider koht – see oli vana Dahomey kuningriigi pealinn ja siin on praegugi levinud mingi eriline loomafetiš, ehk animism. Veidraid töös olevaid loomade kujutistega templeid ja altareid on linna peal näha, konte ja pealuid ka. Samas on näha ka mošeesid ja kirikuid, seega seltskond paistab kirju olema… :)

* * *

Siin on levinud arvamus, et Euroopas räägivad kõik prantsuse keelt ja tehakse suured silmad, kui ütled et oled Euroopast aga prantsuse keelt ei oska…