Asukoht: Benin, ~ Sinindou
Koordinaadid: 10.30489, 2.21123
Teekond: 23044 km
Kraadiklaas: 33°C

Fan error

26.04.2006


Taas üks tee äärde mädanema jäetud masin. Aga teed on Beninis üllatavalt head, tundub et viimastel aastatel on suurem teeehitusaktsioon tehtud. Kaartidelt paistab asi kehvem kui reaalsuses, ka mitmed peenike-must-joon teed kaardil on reaalsuses kobedamad ja sahaga üle käidud. Mõni väiksem sild on muidugi tulvavee poolt minema viidud, aga seda ikka juhtub…

Paaril korral olen sattunud nahkhiiremüstifikatsiooni tunnistajaks – keset päeva lendab mitmesajapealine varesesuuruste nahkhiirte polk ringi (ja sädistavad ka nagu linnud). Kui natuke pildil olevate puude võra uurida, siis sealt paistab neid hulgim (pea alaspidi rippumas). Öösel on ka teisi ringi lendamas näha, aga väikeseid, nagu Eestis.

Vihma sajab ka, kuigi lühiajaliselt. Aga kohati välgutab terve õhtu läbi, silmapiiril. Palju-palju välke. Arvatavasti siis see elekter, mis väidetavalt tihti ära on, on kandunud… õhku. ;)

On aeg esitleda Benini teekonda (mis omakorda tähendab seda, et olen jõudnud Nigeeriasse, aga sellest ehk järgmine kord;). Kokku tuli 9 päeva ja ligi 1300 kilomeetrit.

Benini võib mingil määral pidada üllatajaks aga seda vist seepärast, et mul mingeid ootusi ja eelteadmisi polnud. Erilisi suuri vaatamisväärsusi pole, erilist väljapaistvat oma kunstkäsitööd ka pole (tuntud “Benini pronks” tundub pärinevat hoopiski praeguselt Nigeeria alalt), kuid õhkkond üldiselt positiivselt rahulik, eriti kui võrrelda Ghanaga, kus ujub ligi palju tüütuid “sõpru” (reisijuhid nimetavadki Ghanat väga sõbralikuks maaks – irv...). Huvitaval kombel Encarta mainib Benini Aafrika üheks vaesemaks maaks aga ei tundu küll nii – elujärg tundub siin olema palju parem kui Sahara-ümbruse maades, eriti lõunaosas. Seda näitab ka suur arv mopeede ja mootorrattaid linnades, rääkimata suht korralikest majadest. Põhjaosa on muidugi kehvemal järjel nagu ka naabermaades, kus domineerivad väikesed, pisikeste onnmajakestega külad koos hinge sees hoidva põllumajandusega. Aga kogu maa tundus kuidagi natuke puhtam ja rohkem korras kui (mõned) teised…

Üldse on Aafrikas tegelikult etniline pilt väga kirev ja meile (vähemalt mulle) harjumatu – praktiliselt igal maal elab lisaks “tavalistele inimestele” (ehk siis inimestele, keda näed kõige rohkem ja pead neid nö. tavainimesteks) veel mitmeid erinevaid etnilisi gruppe ehk hõime (kohati isegi kümneid), kellel on täitsa erinev kultuur ja keel, rääkimata välimusest. Ehk siis nagu riik riigis, kui liikuda ühest piirkonnast teise. Tegelikult on paljudel juhtudel isegi nii, et üks hõim võib elada mitmes eri riigis, ehk siis nende leviala kandub üle riigipiiride ja mõned on ka rändrahvad. Selline asi on tekkinud peamiselt sellest, et praeguste Aafrika riikide piirid on paljuski paika pandud Euroopa riikide poolt, kolonialismiajastul, ja pahatihti märgiti riikide piirid maha suhteliselt suvalt, arvestamata nendes piirkondades elavate etniliste gruppide huve (vaid enda kommertshuve) ja leviala. Paljuski sellest ka tingitud riikidesisesed tülid (ja kodusõjad) erinevate etniliste gruppide vahel (ka tänapäeval).

Paljud hõimud kannavad rahvarõivaid ja rahvuslikke ehteid. Lisaks kasutatakse veel näiteks näole mustri tätoveerimist, aga eriti armide tegemist põskedele või meelekohta (tavaliselt triibud).. Tegelikult enamikel sellistel hõimlastel (ka naistel) on armid näkku tehtud ja see peaks näitama nende kuuluvust ning lisaks on ka iluasi. Ja kui aus olla, siis mingis (ürgses) mõttes paljud näevadki kenad välja.

* * *

Kui teie IBM’i sülearvutil tuleb käivitamisel ette kiri “FAN ERROR” ja masin lülitab ennast välja, siis peale esimest ehmatust proovige järgmist:
1) Puhuge tugevasti jahutuspiludest sisse, nagu oleks käsil vilepillimäng, mille peale võib mõnest avausest nähtavale ilmuda surnud kärbes.
2) Eemaldage kärbes.
3) Proovige taas käivitada.