14.02.2006
Asukoht: Mauritaania, Tidjikja
Koordinaadid: 18.55306, -11.43399
Teekond: 12670 km
Kraadiklaas: 26°C

Atar - Tidjikja

Atar’is oli internetiühendusega mingi kamm, ehk siis null. Seega läksin hoopis muuseumisse – tahtsin näha, mis arheoloogilist kraami seal leidub ja kui vanad need siin liikvel olevad asjad umbes on.

“Nelja saaliga” muuseum osutus täielikuks naljaks—800 UM (40 EEK) eest nägi sellist vaatepilti (pluss veel paar sarnast tuba). Palun pöörata tähelepanu punasel linal ja kohvris asuvatele kividele – need ongi salapärased kümnete tuhandete aastate vanused tarbeesemed. Laua all kivist kaamel. Positiivne oli see, et kõiki eksponaate sai katsuda ja proovida, kuidas nad “töötavad”... :P
Rough Guide mainib ka seda muuseumi, kirjutades: "The town’s museum has a fine collection of medical plants and Mauritanian cultural artefacts...". Veel võiks hoiatada Rough Guide kalamisest, nimelt "Around Atar" sektsioonis on esimene asi soovitus külastada 11 km kaugusel asuvaid Azougui varemeid – "One of the best trips you can do...". Põhimõtteliselt ei ole seal mitte midagi vaadata, aiaga piiratud väike tükk vana vundamenti (keset küla)...

Kui ei taha pealinna kaudu mööda asfaltteed ringi sõita, siis tee Atar’ist Tidjikja’sse on ca 400 kilomeetrine väike rada üle kivise platoo ja liivaluidete. Teekonna läbimiseks kulus 2 ja pool päeva—kui kaks esimest päeva oli põhiliselt sees kuni teine käik, siis kolmandal sai ka kolmandat kasutada… :) Mul olid selle raja jaoks Sahara Overland raamatust GPS-i teekonnapunktid aga juba neid arvutisse toksides ilmes, et trükiveaga – pikkuskraadiks oli pooltel trükitud üksteist 12-ne asemel.

Asustus oli väga hõre, üksikud telgid, sedagi peamiselt viimase 100 km peal. Mõnda autot siiski nägin ka, kaasa arvatud Šveitsi turiste. Ausalt öeldes on selliseid otsi üksi sõita veits riskantne – et kui juhtub midagi autoga või miskit muud. Aga positiivsest küljest—ega nii hõredalt asustatud piirkondi arvatavasti enam mu teele ei jää, seega on hea, et ära proovitud. ;)

Tohoh, mis see seal paistab? Mingi ürgne mädand puukänd keset lagedat!?

Aga ei. Hoopis kaamel! :P Vaeseke on vist une pealt ära vajunud. :P

See kaamel maksis muidugi mulle (vaatamise eest) kätte ka. Olin juba kilomeetreid edasi sõitnud, kuid surnud kaameli lõhn püsis endiselt läheduses. Tuli teha peatus ja asja uurida. Uuring tuvastas, et päris suur tükk surnud kaamelit oli haakunud mu sandaali talla alla, roomiku vahele. Ära seda, korralikult, ee...ei saanudki… :)