Asukoht: Nigeeria, ~ Benin City
Koordinaadid: 6.28115, 5.74319
Kraadiklaas: 32°C

Anything for us?

01.05.2006


Krt, 5 päeva möödunud Nigeerias ja enam ei mäletagi, kust ma täpselt maale tulin. Igal juhul oli see väga väike piir taas, või nagu ütles kohalik ametnik turistide liikumise kohta, et kaks kuud tagasi oli mingi välismaalane jalgrattaga siit läbi läinud. Igal juhul minu möödumist saatsid Nigeeria pool külas positiivsed hõiked ja kaasa elamine, nagu oleks ma üks favoriitidest (või viimane) mingil spordivõistlusel… :)

Üllatuslikult ei küsinud maale tulles ei üksik logelev immigratsiooniametnik ega ka tolliametnik mitte midagi materiaalset. Immigratsioonimees venitas küll imelikult, siia ja sinna, siis tõi oma templi kuskilt tagant ruumist ära, valas templipadjale vett peale – jõudsin juba mõelda, et kas taas kordub see pole-raha-tindi-ostmiseks-seega-ei-saa-templit-lüüa jutt aga ei - vesi tegi imet ja siiski sai mingi ähmase kujutise passi.

Nigeeria raha on naira ja vahetuskurss peaks olema umbkaudu 1 EUR = 150-160 NYN, kuigi mul õnnestus väikeses linnas vahetada vaid 130-ga. Hinna suurusjärgu arvutamine kroonidesse lihtne, lihtsalt üks null tagant ära. Diiselküte 80 N ja bensiin üllatuslikult odavam, 65 N liiter (kuna Nigeeria on kõva naftamaa, siis kütuse hind siin odavam kui naabermaades).

Mingi 100+ kilomeetrit oli Aafrika Teed, kuigi kohati valmistuti seda vist asfalteerima. Kohalikud kihutavad sellise tee peal muidugi 80-ga… Osad asfaltteed on Nigeerias väga head, samas paljud on lagunemas ja sisaldavad suuri löökauke.

Müstifikatsioonkalju põllul. Ega ma temast midagi rohkem ei tea, jäi teine lihtsalt tee äärde…

Tahaks siia pildi alla lakooniliselt panna, et no comments, aga vist ei saa, sest Nigeeria maanteepolitsei on ikkagi omaette nähtus, et sunnib väikese olukirjelduse panema. Põhimõtteliselt siis iga paarikümne kilomeetri tagant on teetõke ja siis sarnane lodev gäng passib seal (ja kogub maksu). Küsimus on enamikel üks - "Anything for us?", kuigi mõnel pool viibatakse välismaalane niisama läbi. Dokumentide vastu pole veel huvi tuntud, pigem loodavad saada väikest maksu (ehk dash). Üllataval kombel pole ma pidanud 5 päeva jooksul reaalselt midagi loovutama – väikese naljaga saab neist üle, ehk siis liiga tõsiselt pole keegi asja kallal seni olnud. Samas on neid kui võimu esindajaid siiski suhteliselt hale vaadata, kuigi positiivne on see, et väike nali neile üldiselt meeldib… :) Püssid on neil muidugi ka, kuigi valdavalt tunduvad olema üsna kulunud (ning imelikud, nagu näiteks pisargaasigranaadi heitjad) ja ma ei imesta, kui enamik nendest ei funktsi… :)

Samas oli mul teisel päeval tunniajane jama ühes 5-liikmelises immigratsiooni-teetõkkes. Põhimõtteliselt üritati mulle pähe määrida, et mul maale tulemise tempel passis on valesti täidetud ja mulle on eksikombel antud 1 päev rohkem maal viibida, kui ette nähtud (vist tegelikult ongi vigane, kuigi mina pole süüdi, et ametnik ei osanud arvutada). Pakuti välja, et kas läheme 100 km (seda Aafrika Teed) tagasi piiripunkti, kus viga parandatakse või laheneb probleem väikese payment‘i abil. Ütlesin neile, et mul aega küll, lähme tagasi piiripunkti ja teeme korda. :) Kokku tund aega sai nendega kembeldud ja lõpuks, kui nad olid aru saanud, et ei õnnestu mult midagi välja pressida, olid kõik “sõbrad”. Vahepeal muu seas veel ähvardati mu viisa tühistada 7-päevaseks ja ähvardati fikseerida mu väljumispunkt vastupidiseks minu soovitule ja muud sarnast. Lisaks süüdistati veel spioneerimises, kuna mul olevat kaart, fotoaparaat ja ma olevat kahtlaselt kaua siin piiri ääres viibinud. Aga oli juba algusest peale aru saada, et tüübid lihtsalt üritavad hirmutada, et ma hakkaks pabistama ja neile kiiremaks pääsemiseks väikese nutsu välja käiks…

Mida ma siin ennist nendest etnilistest gruppidest rääkisingi? Nigeerias pidavat neid olema isegi üle 350-ne!
P.S. Vanakesel on käsi ka kuidagi kahtlaselt pikalt ees? :)

Küpsist?