11.06.2006
Asukoht: Gabon, ~ Ndende
Koordinaadid: -2.25417, 11.25402
Teekond: 31308 km
Kraadiklaas: 28°C

Ahv, mask, imelik maastik ja signaalinupp

See pilt vist vajab selgitusi. :) Tegu on ahviga, surnud ahviga, kes (või tuleb surnu puhul öelda “mis”?) on riputatud tee äärde müügiks. Ehk siis vaeseke on langenud kohaliku jahimehe küüsi. Saba on peale surma ilusaks sangaks formeerunud, hea transportida. :P Selle surnud ahvi hind on 4000 CFA-d, ehk siis ca 100 krooni. Samas omanik juhtus nägema, kui ma pildi krabasin ja üritas “filmimise” eest ka 2000 kasseerida, kuigi peale põgusat ja sõbralikku (umbkeelset) diskussiooni loobus oma nõudest. ;)

Tegelikult pole see ainus lihakeha, mida ma olen Gabonis tee ääres näinud. Neid on veel – ahvid, väikesemad krokodillid, väikesed kitse moodi loomad, tundubki nagu oleks kitsetalled ja siis mitmed teised. Ehk siis bushmeat on au sees, kuigi Encarta’st loen, nagu oleks Gabonis jahipidamine ametlikult keelatud… Igal juhul loomi on siin rohkem kui naabermaades, kuna metsa on üsna palju alles jäänud ja ka asustus on suhteliselt hõre.

Kui veel pilk heita tahavaatepeeglist paistvale teele, siis see ongi peamine Gaboni lõunaossa (ja Kongosse) viiv tee. Ehk siis asfaltteed on Gabonis vähe – Kameruni piirilt pealinna ja siis natuke alla poole ka, kuhugi Lambarene’i kanti. Tegelikult on siin üldse vähe teid, ka viletsaid – tundub, et paljudesse piirkondadesse ja kaitsealadele saab ainult mööda jõge. Samas, kuigi näha on olnud mitmeid suuri jõgesid, siis mingit erilist laevaliikust pole märganud. Isegi väikeseid paate on minimaalselt. Sellest võib järeldada, et paadiga oleks Gabonis arvatavasti päris huvitav seigelda.

See on aga üks puust mask, täpsemalt Punu mask (Gabonist, kuigi nagu oleks idamaine). Aafrikas on väga palju erinevaid maske, mida valdavalt on läbi aegade kasutatud (ja kasutatakse tänapäevalgi) erinevate etniliste gruppide poolt mitmesuguste rituaalide läbi viimiseks. Koos turismi levikuga on hakatud igasuguseid maske ja kujusid valmistama ka turistide jaoks, kuigi nagu arvata võib, siis paljudel juhtudel on nende kvaliteet palju kehvem kui “ehedatel” objektidel (mida näeb peamiselt muuseumis) ja arvata võib, et populaarsemaid objekte valmistavad massiliselt suvalised töökojad, mitte enam mingi konkreetse etnilise grupi meistrid. Ehk siis põhimõtteliselt jäljendatakse ja kopeeritakse massiliselt ning paljudel juhtudel on tulemus ikkagi väga kesine – ilmselgelt on näha, et tegijal pole erilist annet aga vaatamata sellele on turg sellist väärakat kraami täis.
Konkreetse maski, mis on mu meelest väga peenetundeliselt nikerdatud (originaal), vahetasin ma Libreville’is oma Malist pärit aidaukse vastu, ehk siis nüüd olen (lõpuks) nendest ustest vaba. Tulevikus üritan ennast ustest eemale hoida, olgu nad kui huvitavad tahes… ;)

Nüüd on aga aeg teha eksperimenti. Kolmel juhul on mul jäänudki juba varutud postkaart saatmata, kuna pole võimalik olnud osta marke või leida postkasti (Lääne-Saharas ei trehvanud 700 kilomeetri peal ühtegi postkasti), siis seekord üritan sellist asja. Ehk siis kuna oli taas pühapäev, kuskilt polnud marke saada ja homme olen võib-olla juba Kongos (kust nagu ei taha Gaboni kaarti saata), siis lasin postkasti postmargi asemel rahaga “vääristatud” postkaardi, lootuses, et hea postitöötaja vahetab selle postmargi vastu. Eks siis näeb, kas jääb “kadunuks” või tuleb Eestisse. Seda ma ka muidugi ei tea, palju sobiv mark maksaks aga arvatavasti kuskil 300 või nii… :)

Ma olen suhteliselt hämmingus. See algas juba eile õhtul, kui tee äärde hakkasid tekkima imelikud rohumaad. Alguses vaatasin, et ohoo – põld! aga vist ei ole. Väga veidrad rohumaad, nagu oleks Eestis (mingitel sööti jäetud põldudel)! Ma ei liialda siin üldse. Ja kerge tuul isegi puhub, pole liigselt-troopiliselt lämbe (öösel langeb 20 peale!) ja putukaidki pole eriti. Ja mitte ühtki karilooma ka pole. Jube imelik, eriti arvestades, et oleks ju nagu peaaegu ekvaatoril. Ma ei saagi aru, kas siin äkki ongi kunagi ammu olnud mingid põllud (mets maha võetud), või on see siiski looduslik rohumaa? Kahtlane. Igal juhul väga imelik maastik mu meelest, just siin kandis… Aga mitte et mul selle vastu midagi oleks, ei, isegi väga hea on sellises kandis ööbida üle hulga aja. Ma vist ütlesin juba, et nagu oleks Eestis?

* * *

Land Roveri insenerid on Defenderi signaalitamisnuppu disainides ilmselgelt saanud inspiratsiooni Aafrikast (mis oligi suur turg Land Roverile, kuigi nüüdseks on Toyota puhta töö teinud). Nimelt kui Euroopas sõites tundub selle signaalinupu asukoht jube imelik ja ebamugav (vasakul pool rooli oleva täistule hoova otsas asuvat nuppu tuleb vajutada), siis Aafrikas sõites on see täpselt õiges kohas. Nimelt käib siin sõitmine nii, et aken on täitsa alla keeratud (palav) ja vasak käsi toetub aknaauku (mugav) ning seega üks näpp on kogu aeg lõdvalt sellel signaalinupul (loomulik asend sellisel juhul). Siit võib järeldada, et signaalinupp on tegelikult väga (Aafrika jaoks) loomulikus kohas. Mis on hea, sest signaal puhkab Aafrikas ainult siis, kui ta on katki… :)